Wiedza techniczna

Zamiana samochodu w komisie i prywatnie

Zamiana samochodu w komisie i prywatnie

Zamiana samochodu w komisie i prywatnie 

Zamiana samochodu w komisie to świetna opcja dla osób, które nie mają czasu, ochoty lub umiejętności, aby sprzedać swój samochód. W tym artykule dowiesz się o faktycznych korzyściach i wadach zamiany samochodów. Poruszę aspekt prawny, techniczny oraz społeczny związany z zamianą samochodów w komisach i prywatnie. Kiedy zamiana samochodu się opłaca? Kto i w jaki sposób powinien z takiej formy zmiany samochodu skorzystać? To wszystko są pytania, na które warto poszukać odpowiedzi, w ten sposób można zaoszczędzić czas i nerwy. 

Kiedy zamiana samochodu to dobry pomysł? 

Zamiana samochodu w komisie jest idealnym rozwiązaniem, kiedy stawiasz na wygodę. Jest to też bardzo szybkie rozwiązanie, można byłoby powiedzieć, że upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Wyobraź sobie, że wybierasz się w wolnej chwili do komisu, w którym znajduje się interesujący Cię samochód. Na miejscu ustalacie wraz ze sprzedawcą, iż pozostawisz w rozliczeniu swój stary samochód i dopłacisz różnicę w cenie. Jeszcze tego samego popołudnia wracasz nowym nabytkiem do domu. Takie usługi świadczy praktycznie każdy większy auto-handel. Fajnie się to sprawdzi, kiedy zmieniasz samochód co kilka lat i chcesz nabyć dużo droższy model. Jest to dla Ciebie o tyle dobre, że nie musisz się już zajmować przygotowaniem samochodu do sprzedaży. Poświęcać czasu na gruntowne mycie, czyszczenie i odkurzanie. Nie musisz również znajdować czasu, aby umawiać się z potencjalnymi Klientami, którzy często będą chcieli przyjechać np. kiedy jesteś w pracy. Wraz z swoim samochodem, pozostawiasz również w komisie ryzyko, że z jakiś powodów, przez dłuższy czas nie będzie zainteresowania Twoim starym samochodem a Ty w tym okresie będziesz musieć go opłacać i obchodzić.   

Jak to zrobić w praktyce? 

Na początku znajdź oferty samochodów, które Cię interesują. Zadzwoń do sprzedawcy, zapytaj o interesujący Cię model i o możliwość pozostawienia samochodu w rozliczeniu. Warto o to zapytać podczas pierwszej rozmowy, ponieważ gdy poruszysz temat zamiany samochodów dopiero na miejscu w komisie, to może się okazać, że nie są zainteresowani i wrócisz do domu z niczym. Kiedy już zapytasz o możliwość pozostawienia swojego samochodu w rozliczeniu, to zapewne Komisant zapyta Ciebie: jaki chcesz pozostawić mu samochód? Po kilku dodatkowych pytaniach z strony właściciela komisu i ustaleniu szczegółów dotyczących Twojego samochodu, zapytaj: ile możesz się spodziewać za swoje stare autko? Czy też: ile musiałbyś dopłacić? Normalny Komisant nie powie Ci konkretnej ceny bez wcześniejszego obejrzenia samochodu, ale pewnie poda już orientacyjny zakres cen, jakiego możesz się spodziewać. Jeśli oboje jesteście wstępnie zainteresowani transakcją, możesz przejść do kolejnego kroku. 

 

zamiana-samochodu-w-komisie-przygotowanie-auta
Zdjęcie z Pexels.com

Przygotowanie samochodu 

Dobrze, jeśli Twój samochód będzie chociaż z grubsza posprzątany. Pamiętaj proszę, im lepsze wrażenie zrobi on na właścicielu komisu, tym lepszą ofertę uzyskasz. W tym celu umyj samochód z zewnątrz. W środku opróżnij wszystkie schowki, powyrzucaj wszystkie papierki i inne zbędne przedmioty gromadzone podczas użytkowania, następnie poodkurzaj fotele i dywaniki oraz zetrzyj kurz z deski. Jeśli posiadasz do samochodu jakieś akcesoria (np.: drugi komplet kół) i chcesz je dodać, to również je umyj i wrzuć do bagażnika. Następnie przygotuj dokumenty samochodu: dowód rejestracyjny, certyfikat OC, kartę pojazdy, książkę serwisową czy faktury z przeprowadzanych napraw, drugi komplet kluczy.  

Wizyta w komisie 

Po przyjeździe na miejsce pójdź obejrzeć wybrany przez Ciebie samochód, oglądaj go tak, jakbyś miał za niego zapłacić pieniędzmi. Na spokojnie przyjrzyj się jak ten pojazd wygląda, jak pracuje, wykonaj jazdę próbną, zobacz w jakim jest stanie. Możesz do tego użyć narzędzi do oględzin samochodu, które dodatkowo sprawią, że więcej zobaczysz. Jestem zawsze za tym, aby te wszystkie czynności odbywały się w miłej atmosferze. Jeśli samochód się Tobie podoba, to możecie przejść do obejrzenia Twojego, już prawie byłego 🙂 autka. Najprawdopodobniej sposób oględzin właściciela komisu będzie trochę podobny do Twojego.  

Negocjacje zamiany samochodu 

Jesteście już po obejrzeniu Waszych samochodów i razem z właścicielem komisu jesteście zainteresowani zamianą samochodów, teraz czas na negocjacje. Są dwie drogi ustalenia warunków finansowych zamiany: ustalacie ceny każdego z samochodów osobno i następnie któraś ze stron dopłaca różnicę albo negocjujecie od razu całą zamianę. Ja osobiście wolę od razu rozmawiać o całej transakcji, ale Ty zrobisz, jak uważasz. Powiedz właścicielowi komisu, że jesteś poważnie zainteresowany i jesteś gotów to załatwić dzisiaj, no ale… W negocjacji możesz użyć jako twardych argumentów notatek o wadach, które zrobiłeś w raporcie oględzin samochodu, wtedy na pewno o niczym nie zapomnisz, co ma wpływ na ostateczną cenę transakcji. Pamiętaj również proszę, że negocjować można też ubezpieczenie, akcesoria i inne dodatki. To może pomóc w łatwiejszym osiągnięciu wyniku negocjacji: wygrany – wygrany. 

zamiana-samochodu-na-co-uwazac
Przykład podejrzanego ogłoszenia

Ciemna strona mocy 

Ktoś kiedyś w Internecie umieścił poradę, że jeśli nie jesteś w stanie czego sprzedać to to zamień. Niestety pewna część osób tak nieetycznie kombinuje… Najczęściej tak się dzieje, kiedy to ofertę dają osoby prywatne i jeszcze im obojętne na co zamienią… najlepiej podobnej wartości… to jaki mogą mieć cel? Czasem również dostajesz oferty zamiany, gdy wystawisz swój samochód na sprzedaż, byłbym wtedy bardzo ostrożny.  

Dokumenty, podatki i inne obowiązki prawne 

Zamiana samochodów w komisie i prywatnie może być realizowana na dwa sposoby: piszecie osobną umowę sprzedaży na każdy z samochodów, lub jedną umowę zamiany. Wzór umowy zamiany bez problemu znajdziesz w Internecie i jest honorowana przez Wydział Komunikacji. Na takiej umowie powinny się znaleźć dane obu właścicieli pojazdów oraz dane samych samochodów: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny oraz wartość rynkowa każdego z aut. Zawierając prywatną umowę cywilno-prawną o zamianie, obie strony są zobowiązane do zapłacenia w Urzędzie Skarbowym podatku PCC3, w tym wypadku w wysokości 1% wartości w ten sposób nabytego samochodu. Czas standardowy 14 dni. Następnie należy zgłosić fakt zamiany w ubezpieczalni oraz pójść przerejestrować samochód. 

Podsumowanie 

Czy zamiana samochodu w komisie lub też prywatnie jest dla Ciebie? Sam znasz odpowiedź na to pytanie. Nadal podtrzymuję, iż zamiana samochodu jest bardzo korzystna przede wszystkim dla ludzi dość zajętych w życiu, ceniących sobie wygodę, chcących co kilka lat wymieniać auto na młodsze. Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to usługa, więc i kwestia wynagrodzenia się gdzieś tam czai. Dlatego zostaniesz poproszony o obniżenie ceny swojego samochodu o te kilka procent a w zamian zyskujesz czas i wolną głowę. W pewnych okolicznościach może się okazać, że mimo obniżenia ceny, jest to dla Ciebie bardziej korzystne finansowo rozwiązanie, niż samodzielna sprzedaż, np.: kiedy musisz dużo płacić za miejsce parkingowe pod blokiem. Jeśli miałbym to rozwiązanie komuś odradzić, to odradzam to ludziom, którym zależy mocno na jak najlepszym wyniku finansowym. Najprawdopodobniej bardzo trudno będzie znaleźć kogoś, kto wyświadczy nam przysługę i jeszcze do tego dopłaci. Jeśli już się taki ktoś trafi, to pewnie patrzy się tylko czegoś nieciekawego pozbyć. 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *